SD1206T040S3R0
KYOCERA AVX
Produkt-Nr.:
SD1206T040S3R0
Hersteller:
KYOCERA AVX
Paket:
1206
Beschreibung:
DIODE SCHOTTKY 40V 3A 1206
Benutzer handbuch
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Capacitance @ Vr, F -
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package 1206
Current - Reverse Leakage @ Vr 200 µA @ 40 V
Series -
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Technology Schottky
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 550 mV @ 3 A
Mfr KYOCERA AVX
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 40 V
Package Tape & Reel (TR)
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 125°C
Current - Average Rectified (Io) 3A