SGW20N60FKSA1
Infineon Technologies
Produkt-Nr.:
SGW20N60FKSA1
Paket:
PG-TO247-3-1
Charge:
Datenblatt:
Beschreibung:
IGBT 600V 40A 179W TO247-3
Benutzer handbuch
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Test Condition 400V, 20A, 16Ohm, 15V
Input Type Standard
Switching Energy 440µJ (on), 330µJ (off)
Current - Collector (Ic) (Max) 40 A
Mounting Type Through Hole
Product Status Last Time Buy
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 600 V
Td (on/off) @ 25°C 36ns/225ns
Supplier Device Package PG-TO247-3-1
Current - Collector Pulsed (Icm) 80 A
Series -
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.4V @ 15V, 20A
Package / Case TO-247-3
Gate Charge 100 nC
Power - Max 179 W