SIHB18N60E-GE3
Vishay Siliconix
Produkt-Nr.:
SIHB18N60E-GE3
Paket:
TO-263 (D²Pak)
Beschreibung:
MOSFET N-CH 600V 18A TO263
Benutzer handbuch
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
FET Feature -
FET Type N-Channel
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1640 pF @ 100 V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 92 nC @ 10 V
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Rds On (Max) @ Id, Vgs 202mOhm @ 9A, 10V
Supplier Device Package TO-263 (D²Pak)
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Series -
Power Dissipation (Max) 179W (Tc)
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Mfr Vishay Siliconix
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 18A (Tc)
Vgs (Max) ±30V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V