SIHP17N60D-GE3
Vishay Siliconix
Produkt-Nr.:
SIHP17N60D-GE3
Beschreibung:
MOSFET N-CH 600V 17A TO220AB
Benutzer handbuch
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
FET Feature -
FET Type N-Channel
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1780 pF @ 100 V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 90 nC @ 10 V
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Rds On (Max) @ Id, Vgs 340mOhm @ 8A, 10V
Supplier Device Package TO-220AB
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 250µA
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Series -
Power Dissipation (Max) 277.8W (Tc)
Mfr Vishay Siliconix
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 17A (Tc)
Vgs (Max) ±30V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V