SIRB40DP-T1-GE3
Vishay Siliconix
Produkt-Nr.:
SIRB40DP-T1-GE3
Hersteller:
Vishay Siliconix
Paket:
PowerPAK® SO-8 Dual
Beschreibung:
MOSFET 2 N-CH 40V POWERPAK SO8
Benutzer handbuch
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
FET Feature -
Configuration 2 N-Channel (Dual)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4290pF @ 20V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 45nC @ 4.5V
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Rds On (Max) @ Id, Vgs 3.25mOhm @ 10A, 10V
Supplier Device Package PowerPAK® SO-8 Dual
Vgs(th) (Max) @ Id 2.4V @ 250µA
Drain to Source Voltage (Vdss) 40V
Series TrenchFET®
Package / Case PowerPAK® SO-8 Dual
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Power - Max 46.2W
Mfr Vishay Siliconix
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 40A (Tc)