SKP15N60XKSA1
Infineon Technologies
Produkt-Nr.:
SKP15N60XKSA1
Paket:
PG-TO220-3-1
Beschreibung:
IGBT 600V 31A 139W TO220-3
Benutzer handbuch
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Test Condition 400V, 15A, 21Ohm, 15V
Input Type Standard
Reverse Recovery Time (trr) 279 ns
Switching Energy 570µJ
Current - Collector (Ic) (Max) 31 A
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 600 V
Td (on/off) @ 25°C 32ns/234ns
Supplier Device Package PG-TO220-3-1
Current - Collector Pulsed (Icm) 62 A
Series -
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.4V @ 15V, 15A
Package / Case TO-220-3
Gate Charge 76 nC
Power - Max 139 W