SPA11N60C3XKSA1
Infineon Technologies
Produkt-Nr.:
SPA11N60C3XKSA1
Paket:
PG-TO220-3-31
Beschreibung:
MOSFET N-CH 600V 11A TO220-3
Benutzer handbuch
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
FET Feature -
FET Type N-Channel
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1200 pF @ 25 V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 60 nC @ 10 V
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Rds On (Max) @ Id, Vgs 380mOhm @ 7A, 10V
Supplier Device Package PG-TO220-3-31
Vgs(th) (Max) @ Id 3.9V @ 500µA
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Series CoolMOS™
Power Dissipation (Max) 33W (Tc)
Package / Case TO-220-3 Full Pack
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Mfr Infineon Technologies
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 11A (Tc)
Vgs (Max) ±20V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V