SPB17N80C3ATMA1
Infineon Technologies
Produkt-Nr.:
SPB17N80C3ATMA1
Paket:
PG-TO263-3-2
Beschreibung:
MOSFET N-CH 800V 17A TO263-3
Benutzer handbuch
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
FET Feature -
FET Type N-Channel
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2300 pF @ 100 V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 177 nC @ 10 V
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Rds On (Max) @ Id, Vgs 290mOhm @ 11A, 10V
Supplier Device Package PG-TO263-3-2
Vgs(th) (Max) @ Id 3.9V @ 1mA
Drain to Source Voltage (Vdss) 800 V
Series CoolMOS™
Power Dissipation (Max) 227W (Tc)
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Mfr Infineon Technologies
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 17A (Tc)
Vgs (Max) ±20V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V