SPP21N10
Infineon Technologies
Produkt-Nr.:
SPP21N10
Beschreibung:
MOSFET N-CH 100V 21A TO220-3
Benutzer handbuch
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
FET Feature -
FET Type N-Channel
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 865 pF @ 25 V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 38.4 nC @ 10 V
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Rds On (Max) @ Id, Vgs 80mOhm @ 15A, 10V
Supplier Device Package PG-TO220-3-1
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 44µA
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V
Series SIPMOS®
Power Dissipation (Max) 90W (Tc)
Mfr Infineon Technologies
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 21A (Tc)
Vgs (Max) ±20V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V