SPP80N06S08NK
Infineon Technologies
Produkt-Nr.:
SPP80N06S08NK
Paket:
PG-TO220-3
Charge:
Datenblatt:
Beschreibung:
MOSFET N-CH 55V 80A TO220-3
Benutzer handbuch
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
FET Feature -
FET Type N-Channel
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3660 pF @ 25 V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 187 nC @ 10 V
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Rds On (Max) @ Id, Vgs 8mOhm @ 80A, 10V
Supplier Device Package PG-TO220-3
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 240µA
Drain to Source Voltage (Vdss) 55 V
Series Automotive, AEC-Q101, SIPMOS®
Power Dissipation (Max) 300W (Tc)
Mfr Infineon Technologies
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 80A (Tc)
Vgs (Max) ±20V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V