SPW20N60S5FKSA1
Infineon Technologies
Produkt-Nr.:
SPW20N60S5FKSA1
Paket:
PG-TO247-3-1
Charge:
Datenblatt:
Beschreibung:
MOSFET N-CH 600V 20A TO247-3
Benutzer handbuch
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
FET Feature -
FET Type N-Channel
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3000 pF @ 25 V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 103 nC @ 10 V
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Rds On (Max) @ Id, Vgs 190mOhm @ 13A, 10V
Supplier Device Package PG-TO247-3-1
Vgs(th) (Max) @ Id 5.5V @ 1mA
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Series CoolMOS™
Power Dissipation (Max) 208W (Tc)
Package / Case TO-247-3
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Mfr Infineon Technologies
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 20A (Tc)
Vgs (Max) ±20V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V