SQR40N10-25_GE3
Vishay Siliconix
Produkt-Nr.:
SQR40N10-25_GE3
Hersteller:
Vishay Siliconix
Paket:
TO-252 (DPAK) Reverse Lead
Beschreibung:
MOSFET N-CH 100V 40A TO252 REV
Benutzer handbuch
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
FET Feature -
FET Type N-Channel
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3380 pF @ 25 V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 70 nC @ 10 V
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Rds On (Max) @ Id, Vgs 25mOhm @ 40A, 10V
Supplier Device Package TO-252 (DPAK) Reverse Lead
Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 250µA
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V
Series TrenchFET®
Power Dissipation (Max) 136W (Tc)
Package / Case TO-252-4, DPak (3 Leads + Tab)
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Mfr Vishay Siliconix
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 40A (Tc)
Vgs (Max) ±20V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V