STF10NM60ND
STMicroelectronics
Produkt-Nr.:
STF10NM60ND
TO-220FP
Charge:
Datenblatt:
Beschreibung:
MOSFET N-CH 600V 8A TO220FP
Auf Lager : 378
Benutzer handbuch
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
FET Feature -
FET Type N-Channel
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 540 pF @ 50 V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 19 nC @ 10 V
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Rds On (Max) @ Id, Vgs 550mOhm @ 4A, 10V
Supplier Device Package TO-220FP
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Series FDmesh™ II
Power Dissipation (Max) 25W (Tc)
Mfr STMicroelectronics
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 8A (Tc)
Vgs (Max) ±25V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V