STFU10NK60Z
STMicroelectronics
Produkt-Nr.:
STFU10NK60Z
Beschreibung:
MOSFET N-CH 600V 10A TO220FP
Auf Lager : 433
Benutzer handbuch
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
FET Feature -
FET Type N-Channel
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1370 pF @ 25 V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 48 nC @ 10 V
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Rds On (Max) @ Id, Vgs 750mOhm @ 4.5A, 10V
Supplier Device Package TO-220FP
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 250µA
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Series SuperMESH™
Power Dissipation (Max) 35W (Tc)
Mfr STMicroelectronics
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 10A (Tc)
Vgs (Max) ±30V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V