STGB18N40LZ-1
STMicroelectronics
Produkt-Nr.:
STGB18N40LZ-1
Hersteller:
STMicroelectronics
Paket:
I2PAK (TO-262)
Beschreibung:
IGBT 420V 30A 150W I2PAK
Benutzer handbuch
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Test Condition 300V, 10A, 5V
Input Type Logic
Switching Energy -
Current - Collector (Ic) (Max) 30 A
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 420 V
Td (on/off) @ 25°C 650ns/13.5µs
Supplier Device Package I2PAK (TO-262)
Current - Collector Pulsed (Icm) 40 A
Series PowerMESH™
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 1.7V @ 4.5V, 10A
Package / Case TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA
Gate Charge 29 nC
Power - Max 150 W