STP190N55LF3
STMicroelectronics
Produkt-Nr.:
STP190N55LF3
Paket:
TO-220
Beschreibung:
MOSFET N-CH 55V 120A TO220-3
Benutzer handbuch
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
FET Feature -
FET Type N-Channel
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 6200 pF @ 25 V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 80 nC @ 5 V
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Rds On (Max) @ Id, Vgs 3.7mOhm @ 30A, 10V
Supplier Device Package TO-220
Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 250µA
Drain to Source Voltage (Vdss) 55 V
Series STripFET™
Power Dissipation (Max) 312W (Tc)
Package / Case TO-220-3
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Mfr STMicroelectronics
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 120A (Tc)
Vgs (Max) ±18V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 5V, 10V