STWA40N90K5
STMicroelectronics
Produkt-Nr.:
STWA40N90K5
Hersteller:
STMicroelectronics
Paket:
TO-247 Long Leads
Beschreibung:
MOSFET N-CH 900V 40A TO247
Benutzer handbuch
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
FET Feature -
FET Type N-Channel
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3260 pF @ 100 V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 89 nC @ 10 V
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Rds On (Max) @ Id, Vgs 99mOhm @ 20A, 10V
Supplier Device Package TO-247 Long Leads
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 100µA
Drain to Source Voltage (Vdss) 900 V
Series MDmesh™ K5
Power Dissipation (Max) 446W (Tc)
Package / Case TO-247-3
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Mfr STMicroelectronics
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 40A (Tc)
Vgs (Max) ±30V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V