TC20402402DH
Powerex Inc.
Produkt-Nr.:
TC20402402DH
Hersteller:
Powerex Inc.
Beschreibung:
SCR PHASE CTRL 4000V 2450A
Benutzer handbuch
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 4.5 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 400 mA
Current - On State (It (AV)) (Max) 2450 A
Mounting Type Chassis Mount
Product Status Obsolete
Number of SCRs, Diodes 1 SCR
Voltage - Off State 4 kV
Series -
Package / Case TO-200AE Variation
Mfr Powerex Inc.
Package Bulk
Structure Single
Current - On State (It (RMS)) (Max) 3848 A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 28284A, 30000A