TQM300NB06CR RLG
Taiwan Semiconductor Corporation
Produkt-Nr.:
TQM300NB06CR RLG
Beschreibung:
MOSFET N-CH 60V 6A/27A 8PDFNU
Auf Lager : 4999
Benutzer handbuch
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
FET Feature -
FET Type N-Channel
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1009 pF @ 30 V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 20 nC @ 10 V
Mounting Type Surface Mount, Wettable Flank
Product Status Active
Rds On (Max) @ Id, Vgs 30mOhm @ 6A, 10V
Supplier Device Package 8-PDFNU (5x6)
Vgs(th) (Max) @ Id 3.8V @ 250µA
Drain to Source Voltage (Vdss) 60 V
Series Automotive, AEC-Q101
Power Dissipation (Max) 3.1W (Ta), 56W (Tc)
Mfr Taiwan Semiconductor Corporation
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 6A (Ta), 27A (Tc)
Vgs (Max) ±20V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 7V, 10V