UAS2D560MHD1TO
Nichicon
Produkt-Nr.:
UAS2D560MHD1TO
Hersteller:
Nichicon
Beschreibung:
CAP ALUM 56UF 20% 200V RADIAL
Benutzer handbuch
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 200 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Ripple Current @ Low Frequency 210 mA @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series UAS
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 336 mA @ 10 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 56 µF