UBC1C101MNS1GS
Nichicon
Produkt-Nr.:
UBC1C101MNS1GS
Hersteller:
Nichicon
Beschreibung:
CAP ALUM 100UF 20% 16V SMD
Benutzer handbuch
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 150°C
Applications Automotive
Height - Seated (Max) 0.453" (11.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size 0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Lead Spacing -
Voltage - Rated 16 V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 73.7 mA @ 120 Hz
Product Status Not For New Designs
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 150°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series UBC
Package / Case Radial, Can - SMD
Ripple Current @ High Frequency 110 mA @ 100 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 100 µF