UBT2D470MHD8
Nichicon
Produkt-Nr.:
UBT2D470MHD8
Beschreibung:
CAP ALUM 47UF 20% 200V RADIAL
Benutzer handbuch
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Applications Automotive
Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 200 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Ripple Current @ Low Frequency 204 mA @ 120 Hz
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 306 mA @ 100 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 47 µF