UBT2G100MPD8
Nichicon
Produkt-Nr.:
UBT2G100MPD8
Hersteller:
Nichicon
Beschreibung:
CAP ALUM 10UF 20% 400V RADIAL
Benutzer handbuch
Polarization Polar
Operating Temperature -25°C ~ 125°C
Applications Automotive
Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 400 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 86 mA @ 120 Hz
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series UBT
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 154.8 mA @ 100 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 10 µF