UBT2G330MHD8TN
Nichicon
Produkt-Nr.:
UBT2G330MHD8TN
Beschreibung:
CAP ALUM 33UF 20% 400V RADIAL
Auf Lager : 60
Polarization Polar
Operating Temperature -25°C ~ 125°C
Applications Automotive
Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Voltage - Rated 400 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 189 mA @ 120 Hz
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 340.2 mA @ 100 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 33 µF