UBW2A101MPD
Nichicon
Produkt-Nr.:
UBW2A101MPD
Hersteller:
Nichicon
Beschreibung:
CAP ALUM 100UF 20% 100V RADIAL
Benutzer handbuch
Polarization Polar
Operating Temperature -55°C ~ 135°C
Applications Automotive
Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 100 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Ripple Current @ Low Frequency 495 mA @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. -
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series UBW
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 990 mA @ 100 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 100 µF