UBY1E302MHL
Nichicon
Produkt-Nr.:
UBY1E302MHL
Hersteller:
Nichicon
Beschreibung:
CAP ALUM 3000UF 20% 25V RADIAL
Benutzer handbuch
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 135°C
Applications Automotive
Height - Seated (Max) 1.043" (26.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 25 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Ripple Current @ Low Frequency 2.61 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 135°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 33mOhm @ 100kHz
Ratings -
Series UBY
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 3.48 A @ 100 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 3000 µF