UBY2A511MHL
Nichicon
Produkt-Nr.:
UBY2A511MHL
Beschreibung:
CAP ALUM 510UF 20% 100V RADIAL
Auf Lager : 295
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 135°C
Applications Automotive
Height - Seated (Max) 1.043" (26.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Voltage - Rated 100 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 1.54 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 135°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 35mOhm @ 100kHz
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 3.08 A @ 100 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 510 µF