UBY2A561MHL
Nichicon
Produkt-Nr.:
UBY2A561MHL
Beschreibung:
CAP ALUM 560UF 20% 100V RADIAL
Auf Lager : 269
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 135°C
Applications Automotive
Height - Seated (Max) 1.457" (37.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Voltage - Rated 100 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 2.295 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 135°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 27mOhm @ 100kHz
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 4.59 A @ 100 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 560 µF