UCA2C101MHD1TN
Nichicon
Produkt-Nr.:
UCA2C101MHD1TN
Hersteller:
Nichicon
Beschreibung:
CAP ALUM 100UF 20% 160V RADIAL
Auf Lager : 485
Minimum: 1 Vielfache: 1
Menge
Stückpreis
Ext-Preis
  • 1
Benutzer handbuch
Polarization Polar
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.043" (26.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Voltage - Rated 160 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 640 mA @ 120 Hz
Product Status Not For New Designs
Lifetime @ Temp. 12000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series UCA
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 1.28 A @ 100 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 100 µF