UCA2D470MHD1TO
Nichicon
Produkt-Nr.:
UCA2D470MHD1TO
Beschreibung:
CAP ALUM 47UF 20% 200V RADIAL
Auf Lager : 951
Polarization Polar
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.846" (21.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 200 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Ripple Current @ Low Frequency 390 mA @ 120 Hz
Product Status Not For New Designs
Lifetime @ Temp. 12000 Hrs @ 105°C
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 780 mA @ 100 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 47 µF