UCA2E101MHD6
Nichicon
Produkt-Nr.:
UCA2E101MHD6
Beschreibung:
CAP ALUM 100UF 20% 250V RADIAL
Auf Lager : 300
Polarization Polar
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.043" (26.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Voltage - Rated 250 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 672.5 mA @ 120 Hz
Product Status Last Time Buy
Lifetime @ Temp. 12000 Hrs @ 105°C
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 1.345 A @ 100 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 100 µF