UCPW6121MHD
Nichicon
Produkt-Nr.:
UCPW6121MHD
Hersteller:
Nichicon
Beschreibung:
CAP ALUM 120UF 20% 420V RADIAL
Benutzer handbuch
Polarization Polar
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.654" (42.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Voltage - Rated 420 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 780 mA @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series UCP
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 1.17 A @ 100 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 120 µF