UCQ1C101MCL1GS
Nichicon
Produkt-Nr.:
UCQ1C101MCL1GS
Hersteller:
Nichicon
Beschreibung:
CAP ALUM 100UF 20% 16V SMD
Benutzer handbuch
Polarization Polar
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications Audio
Height - Seated (Max) 0.232" (5.90mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Lead Spacing -
Voltage - Rated 16 V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency 100 mA @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series UCQ
Package / Case Radial, Can - SMD
Ripple Current @ High Frequency 150 mA @ 10 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 100 µF