UCS2E151MHD1TN
Nichicon
Produkt-Nr.:
UCS2E151MHD1TN
Beschreibung:
CAP ALUM 150UF 20% 250V RADIAL
Auf Lager : 255
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.043" (26.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Voltage - Rated 250 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 970 mA @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 1.94 A @ 100 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 150 µF