Zuhause / Rocker Switches / V1D12C0B-00000-000
minImg
V1D12C0B-00000-000
Carling Technologies
Produkt-Nr.:
V1D12C0B-00000-000
Beschreibung:
SWITCH ROCKER
Benutzer handbuch
Illumination Type, Color LED, Red
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Actuator Marking Varies by Cap
Ingress Protection IP66/IP68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Termination Style Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Actuator Type Actuator Arm, Cap Required - Illuminated
Panel Cutout Dimensions Rectangular - 36.83mm x 21.08mm
Current Rating (Amps) 20A (DC)
Circuit SPST
Mounting Type Panel Mount, Snap-In
Mechanical Life 100,000 Cycles
Product Status Active
Illumination Voltage (Nominal) 12 VDC
Series Contura® V
Voltage Rating - DC 12 V