Zuhause / Rocker Switches / V1D2AH0B-G8C63-100
minImg
V1D2AH0B-G8C63-100
Carling Technologies
Produkt-Nr.:
V1D2AH0B-G8C63-100
Beschreibung:
SWITCH ROCKER
Benutzer handbuch
Illumination Type, Color LED, Green
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Actuator Marking High Beam - Low Beam, Vertical
Ingress Protection IP66/IP68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Termination Style Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Actuator Type Convex (Reverse V) - Illuminated
Panel Cutout Dimensions Rectangular - 36.83mm x 21.08mm
Current Rating (Amps) 20A (DC)
Circuit SPST
Mounting Type Panel Mount, Snap-In
Mechanical Life 100,000 Cycles
Product Status Active
Illumination Voltage (Nominal) 12 VDC
Series Contura® V
Voltage Rating - DC 12 V