V6PWM60C-M3/I
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Produkt-Nr.:
V6PWM60C-M3/I
Paket:
SlimDPAK
Beschreibung:
6A, 60V, SLIMDPAK TRENCH SKY REC
Benutzer handbuch
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package SlimDPAK
Current - Reverse Leakage @ Vr 70 µA @ 60 V
Series Automotive, AEC-Q101
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Technology Schottky
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 620 mV @ 3 A
Mfr Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 60 V
Package Tape & Reel (TR)
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 3A
Operating Temperature - Junction -40°C ~ 175°C