Zuhause / Diode Arrays / VS-16CTQ060GSTRRP
minImg
VS-16CTQ060GSTRRP
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Produkt-Nr.:
VS-16CTQ060GSTRRP
Paket:
TO-263AB (D²PAK)
Beschreibung:
DIODE ARRAY SCHOTTKY 60V D2PAK
Benutzer handbuch
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Supplier Device Package TO-263AB (D²PAK)
Current - Reverse Leakage @ Vr 280 µA @ 60 V
Series Automotive, AEC-Q101
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Technology Schottky
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 880 mV @ 16 A
Mfr Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 60 V
Package Tape & Reel (TR)
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 8A
Operating Temperature - Junction 150°C (Max)