VSKTF180-12HJ
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Produkt-Nr.:
VSKTF180-12HJ
Beschreibung:
SCR DBL 2SCR 1200V 180A MAGNAPAK
Benutzer handbuch
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Hold (Ih) (Max) 600 mA
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 3 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 200 mA
Current - On State (It (AV)) (Max) 180 A
Mounting Type Chassis Mount
Product Status Obsolete
Number of SCRs, Diodes 2 SCRs
Voltage - Off State 1.2 kV
Package Bulk
Structure Series Connection - All SCRs
Current - On State (It (RMS)) (Max) 400 A
Base Product Number VSKTF180
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 7130A, 7470A