WZ-2RQ15-A2
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Produkt-Nr.:
WZ-2RQ15-A2
Beschreibung:
SWITCH SNAP ACT SPST-NC 10A 125V
Benutzer handbuch
Operating Position 1.500" (38.1mm)
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Release Force 113gf
Ingress Protection -
Termination Style Screw Terminal
Actuator Type Overtravel Plunger
Current Rating (Amps) 10A (AC), 500mA (DC)
Circuit SPST-NC
Mounting Type Chassis Mount
Mechanical Life 20,000,000 Cycles
Product Status Active
Series WZ
Voltage Rating - DC 125 V
Switch Function On-Mom
Operating Force 255 ~ 368gf
Overtravel 0.219" (5.6mm)
Voltage Rating - AC 125 V
Electrical Life -
Mfr Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Pretravel 0.015" (0.4mm)
Features Steel Plunger
Package Bulk
Base Product Number WZ-2
Differential Travel 0.002" (0.05mm)