Torex Semiconductor Ltd
Produkt-Nr.:
XBS506V1AR-G
Hersteller:
Paket:
SMBT
Charge:
-
Beschreibung:
DIODE SCHOTTKY 60V 5A SMBT
Menge:
Lieferung:

Zahlung:
Bitte senden Sie RFQ, wir werden sofort antworten.

| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Capacitance @ Vr, F | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Product Status | Obsolete |
| Supplier Device Package | SMBT |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 50 µA @ 60 V |
| Series | - |
| Package / Case | DO-221BA, SMB Flat Leads Exposed Pad |
| Technology | Schottky |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 680 mV @ 5 A |
| Mfr | Torex Semiconductor Ltd |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 60 V |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Operating Temperature - Junction | 150°C |
| Current - Average Rectified (Io) | 5A |
| Base Product Number | XBS506V1 |