Zuhause / Microcontrollers / XC2263N40F66LABFXUMA1
minImg
XC2263N40F66LABFXUMA1
Infineon Technologies
Produkt-Nr.:
XC2263N40F66LABFXUMA1
Paket:
PG-LQFP-100-8
Beschreibung:
IC MCU 16/32B 320KB FLSH 100LQFP
Core Processor C166SV2
Speed 66MHz
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Program Memory Type FLASH
RAM Size 42K x 8
Number of I/O 76
Peripherals I²S, POR, PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Supplier Device Package PG-LQFP-100-8
Oscillator Type Internal
EEPROM Size -
Series XC22xxN
Program Memory Size 320KB (320K x 8)
Data Converters A/D 16x10b
Package Tape & Reel (TR)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 5.5V