Zuhause / Microcontrollers / XC226796F66LACKXUMA1
minImg
XC226796F66LACKXUMA1
Infineon Technologies
Produkt-Nr.:
XC226796F66LACKXUMA1
Paket:
PG-LQFP-100-3
Beschreibung:
IC MCU 16/32B 768KB FLSH 100LQFP
Core Processor C166SV2
Speed 66MHz
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Program Memory Type FLASH
RAM Size 82K x 8
Number of I/O 75
Peripherals DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Not For New Designs
Supplier Device Package PG-LQFP-100-3
Oscillator Type Internal
EEPROM Size -
Series XC22xx
Program Memory Size 768KB (768K x 8)
Data Converters A/D 16x8/10b
Package Tape & Reel (TR)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 5.5V