Zuhause / Microcontrollers / XC2387E136F128LAAKFUMA1
minImg
XC2387E136F128LAAKFUMA1
Infineon Technologies
Produkt-Nr.:
XC2387E136F128LAAKFUMA1
Paket:
PG-LQFP-144-4
Beschreibung:
IC MCU 16BIT 144LQFP
Core Processor C166SV2
Speed 128MHz
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Program Memory Type FLASH
RAM Size 90K x 8
Number of I/O 118
Product Status Obsolete
Supplier Device Package PG-LQFP-144-4
Oscillator Type External
EEPROM Size -
Series XC23xxE
Package / Case 144-LQFP Exposed Pad
Core Size 16/32-Bit
Mfr Infineon Technologies
Connectivity CANbus, EBI/EMI, FlexRay, I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Program Memory Size 1.06MB (1.06M x 8)
Data Converters A/D 24x12b
Package Tape & Reel (TR)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 5.5V