Zuhause / Microcontrollers / XE160FU8F66RAAFXUMA1
minImg
XE160FU8F66RAAFXUMA1
Infineon Technologies
Produkt-Nr.:
XE160FU8F66RAAFXUMA1
Paket:
PG-TSSOP-38-8
Beschreibung:
IC MCU 16/32B 64KB FLASH 38TSSOP
Benutzer handbuch
DigiKey Programmable Not Verified
Core Processor C166SV2
Speed 66MHz
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Program Memory Type FLASH
RAM Size 8K x 8
Number of I/O 28
Peripherals DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Supplier Device Package PG-TSSOP-38-8
Oscillator Type Internal
EEPROM Size -
Series XE166xU
Package / Case 38-TFSOP (0.173", 4.40mm Width)
Core Size 16/32-Bit
Mfr Infineon Technologies
Connectivity I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Program Memory Size 64KB (64K x 8)
Data Converters A/D 8x12b
Package Tape & Reel (TR)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 5.5V