Zuhause / Microcontrollers / XE161FL20F80VAAFXUMA1
minImg
XE161FL20F80VAAFXUMA1
Infineon Technologies
Produkt-Nr.:
XE161FL20F80VAAFXUMA1
Paket:
PG-VQFN-48-54
Charge:
Datenblatt:
Beschreibung:
IC MCU 16BIT 160KB FLASH 48VQFN
Core Processor C166SV2
Speed 80MHz
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Program Memory Type FLASH
RAM Size 12K x 8
Number of I/O 33
Peripherals DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Not For New Designs
Supplier Device Package PG-VQFN-48-54
Oscillator Type Internal
EEPROM Size -
Series XE161xL
Package / Case 48-VFQFN Exposed Pad
Core Size 16-Bit
Mfr Infineon Technologies
Connectivity CANbus, I²C, LINbus, SPI, SSC, UART/USART, USI
Program Memory Size 160KB (160K x 8)
Data Converters A/D 10x12b
Package Tape & Reel (TR)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 5.5V