Zuhause / Microcontrollers / XE167HM72F80LAAFXUMA1
minImg
XE167HM72F80LAAFXUMA1
Infineon Technologies
Produkt-Nr.:
XE167HM72F80LAAFXUMA1
Paket:
PG-LQFP-144-4
Charge:
Datenblatt:
Beschreibung:
IC MCU 16BIT 576KB FLASH 144LQFP
Core Processor C166SV2
Speed 80MHz
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Program Memory Type FLASH
RAM Size 50K x 8
Number of I/O 119
Peripherals I²S, POR, PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Mfr Infineon Technologies
Connectivity EBI/EMI, I²C, LINbus, SPI, SSC, UART/USART, USI
Program Memory Size 576KB (576K x 8)
Data Converters A/D 24x10b
Package Tape & Reel (TR)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 5.5V