Y144240K8260Q0L
VPG Foil Resistors
Produkt-Nr.:
Y144240K8260Q0L
Beschreibung:
RES 40.826K OHM 0.02% 1/2W RAD
Benutzer handbuch
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Composition Metal Foil
Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)
Tolerance ±0.02%
Size / Dimension 0.295" L x 0.098" W (7.50mm x 2.50mm)
Temperature Coefficient ±2ppm/°C
Product Status Active
Supplier Device Package -
Resistance 40.826 kOhms
Series RS92N
Power (Watts) 0.5W, 1/2W