YB15KKW01-5D12-JD
NKK Switches
Produkt-Nr.:
YB15KKW01-5D12-JD
Hersteller:
NKK Switches
Beschreibung:
SWITCH PB INCAND LED
Benutzer handbuch
Illumination Type, Color LED, Amber
Operating Temperature -25°C ~ 50°C
Ingress Protection -
Termination Style Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Actuator Type Square, Button
Panel Cutout Dimensions Circular - 16.00mm Dia
Current Rating (Amps) 3A (AC/DC)
Circuit SPDT
Mounting Type Panel Mount, Snap-In
Mechanical Life 1,000,000 Cycles
Product Status Active
Illumination Voltage (Nominal) 12 VDC
Series YB
Voltage Rating - DC 30 V
Type Standard, Illuminated
Switch Function On-Mom
Voltage Rating - AC 125 V