YB15SKG01-12-FB
NKK Switches
Produkt-Nr.:
YB15SKG01-12-FB
Beschreibung:
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V
Benutzer handbuch
Illumination Type, Color Incandescent, Green
Operating Temperature -25°C ~ 50°C
Ingress Protection -
Actuator Marking No Marking
Termination Style Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Actuator Type Square, Button
Panel Cutout Dimensions Circular - 16.00mm Dia
Current Rating (Amps) 0.4VA (AC/DC)
Circuit SPDT
Mounting Type Panel Mount, Front
Mechanical Life 1,000,000 Cycles
Product Status Obsolete
Illumination Voltage (Nominal) 12 VAC
Series YB
Voltage Rating - DC 28 V
Type Standard, Illuminated
Switch Function On-Mom
Voltage Rating - AC 28 V